O mnie

Blog o naszych podróżach

Nazywam się Dorota i wraz z mężem Tomkiem podróżuję po świecie. Jest to nasza pasja, ale nie sposób na życie. Pierwszą podróż odbyliśmy do Republiki Południowej Afryki, tam się też zaręczyliśmy.

Kiedy i jak podróżujemy?

Co roku wyjeżdżamy na Sylwestra i wracamy w styczniu albo w lutym, czas pobytu zależy od celu podróży. Kupujemy bilety lotnicze w tą i z powrotem. Plan podróży opracowujemy przed wyjazdem, ale często go zmieniamy. Na przykład lecąc po raz pierwszy do Ameryki Południowej przygotowywaliśmy się do odwiedzenia kilku krajów na tym kontynencie. Kupiliśmy bilety do Limy w Peru, zamierzaliśmy odwiedzić Ekwador i Galapagos, ale na miejscu zmieniliśmy plan i polecieliśmy do Cusco, następnie pociągiem do Puno nad Jezioro Titicaca, autobusem do La Paz w Boliwii, samolotem na Salar de Uyuni a stamtąd samolotem do Buenos Aires w Argentynie.

Od kogo/czego zależy nasza podróż?

Bywa, że na nasz kierunek podróży mają wpływ spotkani w drodze ludzie. W Botswanie po trudnej przeprawie po Pustyni Kalaharii spotkaliśmy Petera, producenta masła orzechowego mieszkańca Zambii. Dzięki niemu przekroczyliśmy granicę Botswany z Zambią i dotarliśmy do Wodospadów Wiktorii na granicy Zambii i Zimbabwe. Z Peru do Boliwii pokierowali nas Michał Woroch i Maciek, których spotkaliśmy nad jeziorem Titicaca. https://www.wheelchairtrip.com/ksiazka W Argentynie i Urugwaju znaleźliśmy się po rozmowie z Adą i jej mamą. Czasami pogoda ma wpływ na zmianę naszego kierunku podróży, tak było w Namibii, najpierw mieliśmy pojechać na północ, potem na południe, ale ze względu na deszcze, które padały na północy odwróciliśmy kierunek podróży.

Czym jeździmy ?

W Namibii poruszaliśmy się Toyotą z namiotem na dachu. W Ameryce Południowej przemieszczaliśmy się: samolotami, pociągami, autobusem, promem. W Singapurze jeździliśmy metrem, po Malezji taksówką z Ismaelem, w Tajlandii metrem, samolotami, promem, long tail i rikszą. Po Europie jeździmy samochodem, promami, pociągami.

 

 

 

 

Gdzie jedziemy na 2020 rok ?

Tanzania, Etiopia, Komory, Zanzibar, Dubaj

Co wyróżnia mój blog ?

Cytaty z reportaży http://www.cheetahstudio.pl/black-mamba-w-poblizu-kalahari/

Cytaty z literatury popularno-naukowej http://www.cheetahstudio.pl/grzechy-czekolady-gwadelupa/ 

Cytaty z literatury historycznej http://www.cheetahstudio.pl/masada-wg-flawiusza/

Cytaty z literatury pięknej http://www.cheetahstudio.pl/azja-stambul/ Stambuł opisany przez Orhana Pamuka

Inne cytaty http://www.cheetahstudio.pl/zycie-jak-w-madrycie-dzieki-conrado-moreno/

Zdjęcia z muzeów sztuki: http://www.cheetahstudio.pl/paryz-pelen-emocji/

 

Gdzie już byliśmy ?

Po każdej podroży tworzę kalendarz. Są tam zdjęcia, przysłowia, aforyzmy.

W 2012 roku tematem była Republika Południowej Afryki,

w 2013 roku Namibia,

w 2014 roku Barcelona, Niemcy, Włochy, Albania, Malta, Polska, Izrael, Singapur i Australia,

w 2015 roku Zambia i Botswana,

w 2016 roku Maroko, Sycylia, Azory, Niemcy, Francja,

w 2017 roku Gwadelupa, Saint-Martin, Brytyjskie Wyspy Dziewicze,

w 2018 roku Peru, Boliwia, Argentyna,

w 2019 roku tematem kalendarza jest Grecja.

Wszystkie projekty kalendarzy ze zdjęciami możecie znaleźć tutaj: http://www.cheetahstudio.pl/kalendarz-2019/

Jaka jest historia nazwy bloga cheetah studio?

Ponieważ cheetah (gepard) w Namibii natchnął mnie do założenia bloga, dlatego nazwa bloga jest cheetah studio. Stałam przy furtce i czekałam, aż gepard podejdzie. Miałam patrzeć tylko, jak będzie karmiony, jak przechwyci kawał mięsa i odejdzie. Zauważyłam go, gdy był oddalony ode mnie około 200 metrów. Szedł powoli. Obserwowałam każdy jego ruch, gdy zbliżał się. Majestatycznie stawiał łapę za łapą, a jego sprężyste ciało wyginało się zgrabnie. Był przepięknym kotem, na którego patrzyłam z zachwytem. Nie spuszczałam z niego wzroku, wydawało mi się, ze mam kontrolę nad sytuacją. A jednak w ciągu ułamku sekundy rzucił się łapami na ogrodzenie. Byłam zszokowana jego szybkością, nieprzewidywalnością i siłą. W zaskoczeniu i przerażeniu poczułam moc.

Wszystkich zainteresowanych poruszanymi tematami zapraszam do komentowania, dyskutowania, dzielenia się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami podróżniczymi oraz dobrą literaturą. 

Cheetah

 

Post scriptum

Nazywam się Dorota Samsonowicz-Kaczmarek, z wykształcenia jestem filologiem klasycznym. Wykładam grekę i łacinę. Napisałam podręcznik do greki, i kilka innych artykułów, które znajdziecie tutaj: https://grekaodpodstaw.pl/

 

3 Replies to “O mnie

  1. I really like your special interest in places and how they are transformed by their inhabitants!
    History is also so important because it offers a palimpsest on the land! It is an excellent effort on your part Dorothea, and we the readers of your blog feel very prowd of your special effort!

    1. Blog jest interesujący. Lubię w nim odniesienia do literatury i cytaty. Dla mnie jest zwierciadłem powiedzenia „podróże kształcą”. A wszystko to dzięki autorce. Dorotko lubisz siebie i ludzi. Masz w sobie pogodę i zachłanność na wiedzę, a jednocześnie drzemie w Tobie niespokojny duch i ryzykantka- po prostu rogata dusza. Działasz i inspirujesz do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *