Koh Yao Yai

Koh Yao Yai jest wyspą na Morzu Andamańskim, obejmuje ponad 140 km kw. Kto, jak kto, ale filolog musi sobie zadać pytanie. Co znaczy KOH YAO YAI ?

Alfabet tajski to nie tylko spółgłoski i samogłoski. Pismo tajskie jest alfabetem sylabicznym. Składa się z nagłosu, śródgłosu, wygłosu i tonu. Jest bliski alfabetowi indyjskiemu. Składa się z 44 liter oraz 14 znaków służących do oznaczania samogłosek. Brzmi melodyjnie.

Kilka wyrazów, które się nauczyłam:

Długa wyspa – KOH YAO YAI

Polska – Poleen

Krab (przysmak kuchni tajskiej) –  poo

Słoń (symbol i nazwa miasta w północnej Tajlandii i znane piwo w Tajlandii) –  czaang

Dziękuję  (skierowane do mężczyzny) – kobkun krab

Dziękuję (skierowane do kobiety) – kobkun ka

Odwiedziliśmy Ao Phang National Park. Znajdują się tu 44 małe wyspy. A na nich palmy kokosowe, banany, małpy i węże.

W ciągu dwóch dni na wyspie spotkaliśmy dwa węże.

Po całym dniu pływania po morzu tajską łodzią, wsiedliśmy do samochodu typu pick up. Paka była przystosowana do wożenia ludzi, niski daszek, okna bez szyb i ławki do siedzenia. Mogliśmy z łatwością, bez zbędnego wychylania się obserwować drogę. Kierowca mocno zahamował, zatrzymał się i wskazał palcem na środek jezdni. W poprzek drogi szybko, i zwinnie przepełzał wąż. Jego srebrna skóra błyszczała w słońcu. Wcisnął się w zarośla, wtedy kierowca z uśmiechem na twarzy powiedział:

-Kobra

I ruszył dalej w drogę. Tajowie uważają, że spotkanie węża, to zapowiedź szczęścia. Jak często szczęście zagląda do domów tych ludzi ? Domy stoją na drewnianych nogach. Po spotkaniu kobry na drodze, stało się jasne, dlaczego lepiej do domu wejść po schodach. A pod podłogą mieć parking na samochody i motory.

Przejeżdżając przez wyspę pełną drzew kokosowych, bananowców przyglądałam się, co robią i jak mieszkają ludzie. Wyspa w większości zamieszkana była przez muzułmanów, stąd łatwo było rozróżnić kobiety od mężczyzn. Pomimo upału, który był w ciągu dnia. Kobiety na głowach miały hidżab. Okryte były długimi szatami, ale stopy były gołe. Jedna kobieta robiła pranie, a jej córka pomagała jej wieszać pościel na sznurkach rozłożonych pod podłogą domu. Inna dziewczynka leżała w hamaku umocowanym pomiędzy motorami. Przy drodze stały stragany z kokosami. Im bliżej resortów tym mocniej czuć było zapachy z restauracji, które również prowadzili mieszkańcy.

Co warto wiedzieć odwiedzając Tajlandię ? Jak się zachowywać kulturalnie ?

Tajowie mają zwyczaj witać się unosząc i składając dłonie w geście modlitewnym z czcią i serdecznością. W taki sposób witano gości na wyspie, jednak nie wymagane jest to od turysty, by odwzajemniał się podobnym gestem. Wystarczy skinienie głowy i uśmiech.

Głowa jest najważniejszą częścią ciała, należy unikać dotykania głowy i włosów Tajów. Mnisi w ogóle nie mogą dotykać kobiet.  Stopy są najniższą częścią ciała, należy przestrzegać czystości stop.

Wszelkie pocałunki i inne nie powinny mieć miejsca publicznie.

Pokazywanie palcem jest akceptowane tylko w stosunku do zwierząt i miejsc, nigdy w stosunku do ludzi.
Nie krzyżować palców, nie klaskać, nie trzaskać palcami, ani zginać palców w stosunku do kelnerów bądź osób, z którymi chcemy porozmawiać.

Te wskazówki czytałam w hotelowym przewodniku.

Tajowie są spokojni, delikatni, mówią cicho. Warto pamiętać o tym podczas trudniejszych rozmów, by nie pokazywać emocji, a na pewno nie należy się frustrować. Jest to bardzo źle odbierane i świadczy o słabości.

Ubiór:

Wchodząc do świątyni, do domu, do restauracji, do sklepu należy ściągnąć buty.

Na wyspie Koha Yao Yai, gdzie w większości zamieszkują muzułmanie do każdego miejsca publicznego, do którego wchodziłam, ścigałam buty. Taki jest tam zwyczaj. Wszyscy chodzili boso.

Do świątyni nie wejdzie się w krótkich spodenkach, spódnicy, ani w bluzce z odkrytymi  ramionami, bądź plecami. Gdy nie ma się właściwego stroju, w pobliżu świątyń można kupić.

 

 

 

 

Należy nie opalać się topless.

Alkohol

Można kupić alkohol tylko w wyznaczonych sklepach i we wskazanych godzinach. W Bangkoku i w Phuket są to godziny od 11.00 do 14.00 oraz od 17.00 do 20.00.

Jak dostać się na wyspę i gdzie nocować ?

Polecam resort Santhiya. Zapewniają odbiór z lotniska i transport na wyspę. Przylecieliśmy z Bangkoku Air Asia do Phuket. Z Phuket International Airport pojechaliśmy samochodem 30 minut wzdłuż wyspy do Ao Po Grand Marina. Tam wsiedliśmy do szybkiej motorówki, która zawiozła nas na wyspę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *