Jak ubierać się w Kuala Lumpur ?

Na ulicy, w galeriach handlowych, w metrze, autobusach widać dużą różnorodność w stroju szczególnie kobiet.

Duży wpływ  w tej różnorodności ubrań mają aspekty religijne. W Malezji ponad 60 % ludzi jest wyznania muzułmańskiego, co związane jest z odpowiednim strojem kobiety. To, co najczęściej rzuca się w oczy w miejscach publicznych, to jest chusta na głowie kobiet. Zazwyczaj jest to hidżab, który zakrywa włosy i szyję kobiety.

Przyglądałam się starszej kobiecie w windzie. Jej hidżab był czarny zapięty na czubku głowy igłą zakończoną kuleczką. Czarny hidżab też noszą młode kobiety. Od momentu, gdy dziewczyna staje się kobietą, zakrywa swoją głowę chustą, w zależności od tradycji rodzinnych może to być hidżab, szajla, al-amira, niqab, czador czy burka. Szajla okrywa głowę, ale włosy nie muszą być ukryte pod tą chustą. Burka zakrywa całą głowę, włosy, szyję, twarz, a kobieta patrzy na świat przez siatkę.

Hidżaby są bardzo różnorodne ze względu na materiał, kolor. Widziałam w galerii KLCC w ekskluzywnych sklepach na głowach kobiet piękne jedwabne hidżaby, pastelowe pasujące do delikatnych kolorów spodni, koszul. Hidżab można łączyć z ciekawymi kompozycjami sukienek, ale i zakłada się go do dżinsów. Nie ma znaczenia czy masz spodnie, czy spódnicę, włosy mają być przykryte.

Na ulicy, może częściej w restauracji czy windzie spotykam w towarzystwie mężczyzn kobiety w niqabie. Twarz w niqabie jest zakryta, widać tylko brwi i oczy. Do mnie parę razy te oczy się uśmiechnęły, jednak gdy Tomek próbował sprowokować spojrzenie, przypatrując się i zaglądając głęboko w oczy, nie udało mu się ściągnąć jej wzroku.

W naszej kulturze uczymy się, że gdy ktoś patrzy nam w oczy, to się uśmiechamy.

W tekście Koranu czytamy: „Powiedz wierzącym kobietom, żeby spuszczały skromnie swoje spojrzenia i strzegły swojej czystości; i żeby pokazywały jedynie te ozdoby, które są widoczne na zewnątrz; i żeby narzucały zasłony na piersi, i pokazywały swoje ozdoby jedynie swoim mężom lub ojcom, albo ojcom swoich mężów, albo swoim synom lub synom swoich mężów, albo swoim braciom, albo synom braci, lub synom swoich sióstr; lub ich żonom, lub tym, którymi zawładnęły ich prawice; albo swoim służącym spośród mężczyzn, którzy nie są owładnięci pożądaniem cielesnym; albo też chłopcom, którzy nie poznali nagości kobiet. I niech one nie stąpają tak, aby było wiadomo, jakie ukrywają ozdoby. Nawracajcie się wszyscy do Boga, o wy wierzący! Być może, będziecie szczęśliwi!” (24:31 – tłum. prof. Józef Bielawski)

Niqab kobiety noszą z abają, długą, obszerną suknią, która okrywa ich całe ciało, luźno spada z ramion do stóp. Niqab i abaja są koloru czarnego. Do takiego stroju kobiety noszą małą, skórzaną torebkę. Na śniadaniach widziałam kilka takich kobiet dokładnie tak samo ubrane z takimi torebkami, rozróżniałam je tylko po pasku torebek, jedna miała złoty, druga cieniutki skórzany, a trzecia takiego samego materiału jak torebka.

Torebki

Słyszałam, że w Malezji można kupić piękne, markowe torebki i nawet tanio. Dlatego, gdy tylko poszliśmy do KLCC galerii u podnóża Petronas Twins Towers w Kuala Lumpur, wzrokiem szukałam idealnej torebki. Sklepów było dużo, torebki duże, małe, średnie w witrynach, na szklanych ladach stały i wabiły. Nie patrzyłam czy to Dior, czy Prada, czy Gucci, czy Kenzo. Każda z tych marek wg mojej oceny była wystarczająco dobra. Potrzebowałam tylko dobrej ceny, by to cacko było moje. Znalazłam taką, jaką chciałam. Podeszłam do niej, by ją pomacać. Zaraz szybko przyszła ekspedientka, więc przeszliśmy do kolejnego punktu.

Ile kosztuje ?

9800 Ringgit (ok. 9000 PLN)

Torebki są ładne, ale w tej galerii nie ma tanich torebek. Najwięcej galerii handlowych znajduje się w Bukit Bintang. Jest to rejon sklepów, restauracji i hoteli. I podobno to jest to miejsce, gdzie można wybrać sobie torebkę na każdą kieszeń. Plan był prosty dotrzeć do Berjaya Times Square, miejsca gdzie jest najlepszy wybór ciuchów w całym Kuala Lumpur i do tego w dobrej cenie. Plany są tylko planami, na drodze naszej stanęła prawdziwa galeria jedwabiu i wyrobów malezyjskich Jadi Batek. Polecam.

Czy turystki też muszą nosić chusty i skromnie się ubierać ?

W Kuala Lumpur jest duża swoboda ubioru dla turystek. Nie trzeba się dostosowywać, nosić długich sukienek, i zakrywać głowę chustą, tak jak ma to miejsce w wielu krajach z przewagą kultury islamskiej.  Warto pamiętać, że w KL często pada deszcz, i jest parno. Temperatura w porze suchej nie spada poniżej 30 stopni.  Architekci KL zadbali o mieszkańców i zaprojektowali mnóstwo zadaszeń łączących hotele, centra handlowe, ulice, które świetnie się sprawdzają w porze mokrej. W środkach transportu warto pamiętać, że klimatyzacja jest ustawiona na niskie temperatury. Co oznacza, że w KL nie tylko ze względu na religię jest różnorodność w ubiorze, ale też ze względu na różnicę temperatur w mieście. Jeśli wybierasz się  na dłuższą wycieczkę w autobusie, taksówce, czy metrze warto mieć ze sobą sweterek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *