Podręcznik do greki – ZESZYT II

Drugi zeszyt oparty jest na ponad 50 fragmentach tekstów z Nowego Testamentu.

W zeszycie II znajdziesz:

przymiotnik homoios – w znaczeniu podobny, tożsamy, jednakowy. Często występuje jako przedrostek na przykład w wyrazach: homofobia, homoseksualizm, homogeniczny, homofonia (i nie ma nic wspólnego z łacińskim homo, inis – człowiek i dalsze skojarzenia z np. homo sapiens są niewłaściwe).

Poznasz: dlaczego tachometr nazywa się tachometr i skąd wzięła się hiperbola.

W lekcji 14 kliknij na  zeszyt_2_promocja zauważ, że wskazówki zegara w czasach opisanych w Nowym Testamencie wskazują, że coś się działo około trzeciej godzinykoło zaś jedenastej, koło szóstej i dziewiątej godziny, około dziesiątej, około szóstej . Czy występują pełne godziny ?

Dowiesz się: z jakich liczebników pochodzi nazwa dekalog i pentagram.

Nauczysz się: imperfectum, który oznacza czynność przeszłą niedokonaną lub powtarzającą się.

 

Łukasz w 17 wersecie i 28 wierszu ewangelii wyraża poprzez imperfectum codzienność czasów za życia Lota: jedli, pili, kupowali, sprzedawali, sadzili, budowali.  Formy gramatyczne tych czasowników w język greckim wskazują w imperfectum, czyli tłumaczymy je na czynność powtarzającą się. Dzięki temu przenosimy się do powszedniego dnia, codziennego życia, jakie prowadzili ludzie w czasach Lota, zanim Lot wyszedł z Sodomy, która została zniszczona.

Łukasz w wersecie 27 tego samego rozdziału przybliża nas także do czasów Noego: jedli, pili, żenili się i za mąż wychodzili. Pokazuje czynności powtarzające się, zwyczajną codzienność zanim przyszedł potop. A wszystko po to, by zobrazować powszednie życie, które było wtedy, gdy żył Lot, Noe, Łukasz i my teraz. Łukasz stawia tę powtarzającą się prozę życia w kontraście do tego, co będzie.

Poniżej znajduje się link do sklepu, gdzie można kupić ten podręcznik. http://sklep.znakiczasu.pl/podreczniki/1482-ojcze-nasz-ucze-sie-greki-nowego-testamentu-cz-ii.html

 

Co będzie w przyszłości ?

Dowiesz się, w Zeszycie III, a będzie miedzy innymi czas futurum.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *