Singapur – miasto-państwo zaplanowane na XXII wiek

Robot w hotelu stał i czekał na windę. Goście wpuścili go pierwszego. Wjechał na czterech kółkach i wydobył z siebie odgłos przyjemnego bulgotania. Może nie był zbyt przystojny, bo przypominał mi raczej duży odkurzacz, ale zrobił dobre pierwsze wrażenie. Miał na imię Jeno. Czy tu personel nie sprząta ? Zastanowiłam się. Okazało się, że to zależy, może posprzątać Jeno albo po prostu zatrudniona w hotelu Sophie. Poprosiliśmy, by Jeno przywiózł nam napoje na 15 piętro do naszego pokoju. Zadzwonił do drzwi. Otworzyliśmy.  Odezwał się swoim przymilnym głosem. Dostarczył. Podziękował. Odjechał, ściągnął windę, wsiadł. Gdy winda podjechała, znów coś powiedział. Na ekranie wyświetla się , to co mówi, język jego nie jest trudny. Był dla mnie bardzo zabawny.

Czym poruszać się po Singapurze ?

Metrem (tj. SMRT) jest:

nowoczesne

punktualne

czyste

tanie

dociera do każdego wybranego miejsca

Automaty do sprzedaży biletu są:

Intuicyjne, ważne byś wiedział, gdzie chcesz jechać, albo jeśli nie wiesz to sama nazwa może Cię przekonać do tego celu.

Automat pokazuje mapę ze wszystkimi liniami. Po kliknięciu w wybrane miejsce np. Marina Bay, pole się powiększa. Widzisz wszystkie możliwe stacje metra na tym obszarze. Klikasz w swoje miejsce docelowe zaznaczone na mapie. Jeśli np. Marina Bay jest tym miejscem, automat pokazuje Ci stronę, na której jest cena biletu oraz liczba biletów, ile chcesz kupić. Nie ma na ekranie rozpraszających informacji reklamowych, nie ma szukania w jakiej strefie chcesz się poruszać, ani nie musisz wiedzieć , czy chcesz jechać np. czerwoną, czy niebieską linią.

Nie musisz wpatrywać się w mapę metra i zastanawiać jak dojechać do np. (Marina Bay i jak znaleźć linię pomarańczową czy czerwoną, która tam prowadzi. Czy szukać Little India za pomocą strefy północno-wschodniej oznaczonej na fioletowo, a jeśli wybierasz się na zakupy lub chcesz poznać jedzenie i klimat na China Town to nie wybierasz fioletowej czy niebieskiej linii, które tam prowadzą.

Klikasz China Town i po wyjściu z metra jesteś już w innym świecie, gdzie na środku ulicy szewc naprawia buty, a po obu stronach ulicy stoły są pełne jedzenia na talerzu i obok talerza. Chińczycy Cię chętnie zapraszają, serwują wyśmienite dania np. gorącą rybę pływającą w sosie przypraw podawaną na woku pod którym tli się ogień.

Gdy chcesz zobaczyć drugi co do ruchliwości port na świecie. Kliknij Harbour Front (gdy jesteś w centralnej części miasta, dojedziesz tam pomarańczową linią, jest też fioletowa, która Cię tam poprowadzi. Port wysyła towary do ponad 600 innych portów. Przewozi ładunki na sześć kontynentów. Import z Singapuru do Gdyni trwa 30 dni.

Warto zobaczyć ogród botaniczny z ponad tysiącami gatunków orchidei i dwoma tysiącami hybryd orchidei. Wystarczy kliknąć Botanic Gardens (pomarańczowa i niebieska linia).

Nie ważne w jakiej części Singapuru jesteś, dostęp do metra jest prosty. Poruszanie się w podziemiach jest przyjemnością, światło ledowe daje zimny kolor, wyostrza widoczność. Spokojna muzyka relaksuje, ludzie nie śpieszą się, choć jest środek tygodnia i godziny szczytu. Wszystkie oznaczenia są jak w każdym metrze zawieszone na poziomie wzroku (wysokiej osoby). Oznaczenia są jednolite, mają charakterystyczną czcionkę, kolor i pole z napisem. Są w odpowiednich odległościach, tak by się nie zastanawiać, idąc szybko zauważysz je. Okazuje się, że można zorganizować komunikację miejską nawet w pięciomilionowym Singapurze, by ludzie nie musieli stać w kolejkach.

W metrze obok automatów na bilety są automaty do zgłaszania kradzieży i innych przestępstw.

Transport naziemny jest równie dobrze zorganizowany. Autobusy prowadzą do wszystkich części miasta, na taksówki nie czeka się dłużej niż minuty.

Lotnisko

Już na lotnisku w Singapurze można zauważyć kilka sytuacji, które są rozładowywane poprzez spokój i logistykę.

Nawet jeśli kolejka do taksówki jest długa, to nie ma potrzeby się niecierpliwić. Personel lotniska panuje nad taksówkami i ludźmi, którzy chcą dotrzeć do swoich celów. Bardzo szybko z końca kolejki znaleźliśmy się w taksówce.

Transport miejski to jedno, ale by zrozumieć nowoczesne podejście Singapurczyków i zautomatyzowanie życia. Warto polatać Singaporair.

Na tym filmiku widać, jak wygląda Check in, gdy sami bądź z pomocą obsługi nadajemy bagaże, sami przechodzimy kontrole skanujac paszporty na automatach. https://www.youtube.com/watch?v=zdx_WhpBW7k

Kolejka linowa

Jest też kolejka linowa prowadząca z Mount Faber na Sentosę. Można z niej zobaczyć olbrzymie, z różnymi kolorami żurawie ustawione wzdłuż wybrzeża oraz atrakcje wyspy Sentosa, która przyciąga żądnych zabawy i rozrywki mieszkańców i turystów.

Gardens by the Bay

Zachwyciły mnie fotowoltaiczne ogrody Gardens by the Bay. Wieczorami o wyznaczonej porze jest możliwość uczestniczenia w koncercie muzyki klasycznej leżąc na trawie, bądź siedząc z przyjaciółmi i oglądając ten spektakl i słuchając nadal modnej muzyki klasycznej w XXII wieku.   https://www.facebook.com/travel3d/videos/754244558292447/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *